Błękitno-zielone inicjatywy dla Wielkopolski



Budowa ogrodu sensorycznego na placu zabaw przy ul. Rodakowskiego w Pile
W ramach dotacji celowej udzielonej dotacji celowej przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu Gmina Piła zmodernizuje plac zabaw przy ul. Rodakowskiego na osiedlu Podlasie. W ramach dotacji powstanie ogród sensoryczny, którego głównym zadaniem jest umożliwienie zdobywania doświadczeń dźwiękowych i dotykowych, wzmacniających kreatywność dzieci. Mając na uwadze bezpośrednie sąsiedztwo szkoły podstawowej z oddziałami integracyjnymi, w ramach projektu dobrano takie gatunki roślin umożliwiające poznanie faktury czy też barwy liści różnych gatunków drzew i krzewów oraz rozwój zmysłów: słuchu, wzroku, dotyku i węchu młodych mieszkańców Piły. Na terenie przyległym do placu zabaw posadzone zostaną drzewa iglaste różnorodne gatunkowo, a także, m.in. lilaki, laurowiśnia wschodnia, lawenda wąskolistna oraz trawy ozdobne. Pomiędzy nimi poprowadzone zostaną alejki wyłożone różnobarwnymi zrąbkami.
W ramach programu pn. „Błękitno-zielone inicjatywy dla Wielkopolski” przestrzeń ta zostanie doposażona w urządzenia zabawowe, które zostały dobrane tak, by stworzyć możliwość zdobywania doświadczeń dźwiękowych i dotykowych, wzmacniających kreatywność dzieci. We wspomnianej przestrzeni pojawią się również nowoczesne, kolorowe ławeczki.
Prace związane z realizacją tego zadania będą prowadzone w miesiącu październiku bieżącego roku.




Założenie Skweru Miododajnego na ul. Orzeszkowej w Pile.

W ramach dotacji celowej udzielonej przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu powstał Skwer miododajny przy ul. Orzeszkowej na osiedlu Górne. Intencją realizacji tego zadania jest zwiększenie bioróżnorodności oraz rewitalizacja zdegradowanego terenu znajdującego się w sąsiedztwie szkoły oraz budynków wielorodzinnych. Zostały tam nasadzenie roślinności miododajnej, która w pierwszej kolejności zwiększy bazę pokarmową dla owadów a co za tym idzie wzrost bioróżnorodności w naszym mieście. W ramach projektu dobrano gatunki roślin o kwiatach barwnych i wonnych, kwitnące długo i obficie, które dostarczają pszczołom surowca do produkcji miodu – nektaru lub rośliny, na których liściach i pędach wytwarzany jest inny surowiec do produkcji miodu takie jak Pęcherznica kalinolistna, Budleja Dawida, Tawuła Billarda. Zostaną też ustawione 3 szt. domków dla owadów.



Miododajny park kieszonkowy przy ul. Kusocińskiego w Pile
 
W ramach dotacji celowej udzielonej przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu Gmina Piła stworzy miododajny park kieszonkowy wzdłuż
ul. Kusocińskiego. Zlokalizowany on zostanie w pobliżu budynków wielorodzinnych, przedszkoli
i pasażu handlowego oraz przyległych do nich parkingów. Dzięki odpowiedniemu doborowi gatunkowemu roślin, w ramach trzech odrębnych wysp zieleni powstaną miododajne mini ogrody sensoryczne wyposażone w hotele dla owadów. Nasadzenia drzew i krzewów stworzą ekran dźwiękochłonny i pyłochłonny, będący formą naturalnej izolacji strefy mieszkaniowej od pasa drogowego.
W ramach projektu dobrano gatunki roślin o kwiatach barwnych i wonnych, kwitnące długo
i obficie, które zwiększą bazę pokarmową dla owadów i wpłyną na poprawę jakości środowiska miejskiego poprzez eliminację zanieczyszczenia.